fbpx
 

Głosowanie nad uchwałami

Obsługa uchwał w systemie TelkomBud

Na podstawie ustawy o własności lokali nie ma żadnych przeciwwskazań do głosowania nad uchwałami wykorzystując platformy elektroniczne. Właściciel może składać oświadczenie elektronicznie, ustawa nie zabrania takiej formy. Większość uchwał podejmowana jest tzw. trybem obiegowym (indywidualne zbieranie głosów). Ten tryb może być realizowany w drodze elektronicznej np. poprzez system TelkomBud. Nie jest potrzebna odrębna uchwała w sprawie głosowania elektronicznego. Głosowanie przeprowadza zarząd lub zarządca. Technika głosowania może być dowolnie wybrana przez zarząd lub zarządcę, należy pamiętać o dokumentacji głosowania głosów. Elektroniczne głosowanie w systemie TelkomBud pozwala identyfikować głosującego po jego loginie dostępu do systemu.

Uprawnieni do głosowania

 

Każdy właściciel/najemca, który będzie głosował nad uchwałami powinien być uwzględniony w kartotece Jednostek organizacyjnych:

 

Właściciel/Najemca uwzględniony w strukturze organizacyjnej

 

Każda osoba uprawniona do głosowania powinna być wprowadzona do kartoteki Pracownicy z podaniem:

  • loginu i hasła do systemu,
  • jednostki organizacyjnej należącej do właściciela/najemcy mieszkania (w tym przypadku jednostka RZ Roman Zając),
  • uprawnienia w ramach modułu Nieruchomości: Uchwały – głosowanie.

Można skorzystać z funkcji automatycznej generacji konta dostępu do systemu w kartotekach Kontrahenci. W tym celu należy zaznaczyć w pierwszej kolumnie podmioty dla których chcemy wygenerować dostęp (ewentualnie skorzystać z funkcji Zaznacz wszystkich) i wybierając funkcję z prawego przycisku myszki PopupMenu: Generuj -> konto użytkownika. Funkcja automatycznie generuje login i hasło dla poszczególnych podmiotów wg danych takich jak: Nazwa podmiotu, Nazwa skrócona, Symbol, Identyfikator, NIP, REGON, KRS, Nr wpisu do EDG.

Uchwały

 

Dostęp do uchwał znajduje się w głównym oknie modułu Nieruchomości w menu Komunikacja. Są tam dostępne poniższe pozycje:

  • Uchwały – ewidencja i archiwizacja uchwał.
  • Głosowanie nad uchwałami – formularz głosowania nad uchwałami z poziomu aplikacji.

 

Dostęp do uchwał

 

Uchwały pozwalają dodać nowe uchwały do ewidencji oraz przeglądać, wyszukiwać uchwały po słowach kluczowych. Uchwały wprowadzamy w specjalnym formularzu podając następujące dane:

  • Nr uchwały – wprowadzany manualnie lub generowany automatycznie wg zadanego formatu numeracji,
  • Data uchwały – data dokumentu uchwały,
  • Temat uchwały – określenie tematyczne treści uchwały,
  • Wynajmujący – Wspólnota lub inny podmiot będący podmiotem zarządczym, który przygotował uchwałę. Nas tą uchwałą będą mogli głosować wszyscy najemcy/właściciele, którzy są powiązani z tym podmiotem poprzez umowę najmu.
  • Nieruchomość – można zawęzić głosujących tylko do konkretnych nieruchomości w ramach danej wspólnoty,
  • Termin głosowania – ramy czasowe, kiedy elektroniczne głosowanie będzie aktywne,
  • Waga głosu – współczynnik mnożący głos danego najemcy/właściciela. Istnieje możliwość generacji dowolnych wag i wg różnych kryteriów.
  • Wymagana frekwencja – wymagany procentowo udział najemców/właścicieli w głosowaniu aby wynik był wiążący,
  • Załączniki – dokument uchwały w wersji elektronicznej oraz pozostałe dokumenty dołączone do uchwały.

 

Formularz wprowadzania uchwały

 

Istnieje możliwość dodania indywidualnych nowych pól, które będą dostępne w zakładce Dane dodatkowe formularza. Nowe pola dodajemy z poziomu okna głównego modułu Nieruchomości w menu: Słowniki -> Ustawienia dodatkowych pól -> uchwały.

 

Każda dodana uchwała pojawia się w ewidencji uchwał w której administrator może monitorować przebieg  głosowania oraz ostateczny wynik wraz z podsumowaniem ile głosów było: za, przeciw, wstrzymało się.

 

Ewidencja uchwał

 

Każda uchwała posiada parametr Procedowanie, który określa na jakim etapie jest dana uchwała i może przyjmować jedną z poniższych wartości:

  • planowane – gdy Termin głosowania jeszcze nie nadszedł,
  • w toku – gdy Termin głosowania jest aktualny, tzn. dzisiejsza data mieści się w zakresie dat określających termin głosowania,
  • zakończone – gdy Termin głosowania już minął.

 

Każda uchwała może znajdować się w jednym z poniższych stanów:

  • Projekt – jeżeli procedowanie jest planowane (kolor czcionki całego wiersza czarny),
  • Głosowanie – jeżeli procedowanie jest w toku (kolor czcionki całego wiersza niebieski),
  • Przyjęta – jeżeli procedowanie jest zakończone, frekwencja jest spełniona oraz liczba głosów za jest większa od ilości głosów przeciw (kolor czcionki całego wiersza zielony),
  • Odrzucona – jeżeli procedowanie jest zakończone, frekwencja jest spełniona oraz liczba głosów za jest mniejsza od ilości głosów przeciw (kolor czcionki całego wiersza czerwony),
  • Brak wyniku – w pozostałych przypadkach (kolor czcionki całego wiersza czarny).

Głosowanie nad uchwałą

 

Każdy mieszkaniec będący właścicielem lub najemcą na podstawie założonego konta dostępu może zagłosować nad uchwałą poprzez dostęp mobilny lub przez aplikację.

Dostęp mobilny umożliwia zagłosowanie z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do internetu (smartfon, iphon, tablet). Po zalogowaniu się na określonej stronie internetowej mieszkaniec będzie miał dostęp do menu Głosowanie nad uchwałami. Po wejściu w to menu na głównym ekranie zobaczy uchwały do głosowania oraz w oddzielnej zakładce ustawy archiwalne na które głosował w przeszłości. W ramach każdej uchwały można otworzyć wszystkie załączniki związane z daną uchwałą i zagłosować wybierając jedną z pozycji menu: Głosuj za, Wstrzymaj się od głosu, Głosuj przeciw, Cofnij.

 

Głosowanie nad uchwałą w dostępnie mobilnym

 

Logując się w aplikacji mieszkaniec ma dostęp do analogicznego formularza głosowania nad uchwałą jak w dostępie mobilnym:

 

Głosowanie nad uchwałą przez aplikację