Zanim rozpoczniemy pracę z programem do rozliczania kaucji należy ustawić odpowiednie parametry i słowniki. TelkomBud obsługuje różne rodzaje kaucji dlatego też w dedykowanym słowniku należy zdefiniować wymagane przez nas typy kaucji. Wypełnienie słownika przynajmniej jedną wartością jest wymagane gdyż podczas dodawania kaucji podanie typu kaucji jest wymagane.
Ewidencja kaucji jest centralnym miejscem w którym znajdują się wszystkie kaucje (zarówno kaucje nam zatrzymane jak i kaucje przez nas zatrzymane). W ewidencji można wprowadzać również kaucje planowane, które nie zostały jeszcze wpłacone. Wówczas taka kaucji przyjmuje stan: Niewpłacona. Po dokonaniu wpłaty kaucja przyjmuje stan: Niezwrócona nieprzeterminowana. Jeżeli kaucje jest niezwrócona a termin zwrotu minął kaucja przechodzi w stan: Niezwrócona przeterminowana. Po zwrocie kaucji przechodzi w stan: Zwrócona.
Każda kaucja oprócz podstawowych danych takich jak: typ kaucji, pobierający, wpłacający, kwota kaucji, termin zwrotu, może być powiązana z innymi modułami systemu:
Rozliczanie kaucji jest najbardziej kluczową funkcją programu przeznaczonego do prowadzenia kaucji. W programie do rozliczania kucji TelkomBud każda kaucja może być rozliczona zarówno poprzez wprowadzenie kwoty zwrotu kaucji lub dokonanie kompensaty z niezapłaconą fakturą.
Aby system wysyłał alerty o zbliżającym się lub przekroczonym terminie zwrotu kaucji wymagane jest ustawienie odpowiednich alertów w menu: Finanse – Ustawienia – Windykacja – Alerty. Dostępny konfigurator umożliwia konfigurację dowolnych alertów powiadamiających o terminie zwrotu kaucji. W konfiguratorze można ustawić następujące parametry: